Tüm çeşitli uygulamaları günümüzde yaygın olarak kullanılan bir Windows 10 kullanıcısı çalıştırmak her zaman basit değildir. Örneğin, yüzlerce kullanıcı , Kaspersky Antivirus çözümünün aniden empoze ettiği VPN tıkanıklığıyla çalışamayabilir. Bu, VPN’ler ve üçüncü taraf Firewall’lar (antivirüs paketinin bir parçası olarak geliyorlar) çok iyi çalışmadığı için nadir bir durum değildir.

Yine de, kullanışlı olması gereken bazı çözümler sağladık. Elbette, tüm geçici çözümler uygulandıktan sonra sorun kalıcı ise Kaspersky desteğine başvurmanız önemle tavsiye edilir.

Kaspersky AV tarafından engellenen VPN engelleme nasıl düzeltilir.

 1. VPN’yi beyaz listeye ekleyin

İlk önce Kaspersky güvenlik paketinin, VPN blokajından veya bağlantı hızlarındaki tutarsızlıklardan sorumlu olduğundan emin olalım. Bildirim alanındaki simgeyi sağ tıklayıp tekrar VPN kullanmayı deneyerek virüsten koruma sistemini geçici olarak devre dışı bırakın. Kaspersky antivirüs gerçekten VPN sorunları için suçlanıyorsa, VPN istemcisi için el ile oluşturmanız gerekir.

Şimdi, daha önce yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, Kaspersky için yapılan bir güncellemenin ayarları, istenmeyen VPN bağlantılarını engelleyerek olumsuz bir şekilde değiştirdiği görülüyor. Sorunlu yama, en çok etkilendiği iddia edilen tarayıcılar için istisnaları da eklemenizi tavsiye ederken, diğer bağlantılarla ilgili uygulamalar VPN’nin etkinleştirilmiş olması stabil çalışır.

Nasıl yapılacağından emin değilseniz, aşağıda verdiğimiz talimatları uygulayın:

 1. Kaspersky’yi bildirim alanından açın ve sonra Ayarlar’ı açınız.
 2. Koruma’yı seçiniz .
 3. Firewall’u seçiniz.

“Kullanıcı istenmezse ağ bağlantılarını engelle” özelliğini devre dışı bırakınız.

VPN yürütülebilir dosyasını seçin ve güvenlik duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin veriniz. İlgili tüm uygulamalar için bunu tekrarlayınız.

Değişiklikleri kaydedin ve tekrar bağlanmayı deneyiniz.

 1. Şifrelenmiş bağlantıların taranmasını devre dışı bırak

Bazı deneyimli kullanıcılar, VPN’nin çalışması için bazı seçenekleri devre dışı bırakmayı önerdi. Görünüşte VPN bağlantısını bozan seçeneklerden biri de “Şifrelenmiş bağlantıların taranması” dır. Ayrıca, “Web sayfalarıyla etkileşimde bulunmak için Web trafiğini Enjekte Et komutunu” ve “Tarayıcılarda Kaspersky Protection uzantısını otomatik olarak etkinleştir” seçeneklerini de devre dışı bırakabilirsiniz.

Nasıl yapılacağından emin değilseniz, aşağıdaki tüm 3 seçenek için adımları sağladık.

Kaspersky> Ayarlar> Ek> Ağ> devre dışı bırakın “ Şifrelenmiş bağlantıları tarama ” özelliğini devre dışı bırakınız.

Kaspersky’yi başlat> Ayarlar> Ek> Ağ> devre dışı bırak “ Web sayfalarıyla etkileşimde bulunmak için Web trafiğine komut dosyası enjekte et ”.

Kaspersky> Ayarlar> Koruma> Web-Antivirüs ayarları> Gelişmiş ayarlar> devre dışı bırak ” Kaspersky Protection uzantısını tarayıcılarda otomatik olarak etkinleştir ” seçeneğini devre dışı bırakınız. Bundan önce, uzantının tarayıcıdan kaldırılmasını öneririz.

 1. Kaspersky’yi yükseltme veya indirme

İlk ve en önemlisi, en son Kaspersky yamasına sahip olduğunuzdan emin olun. Bu durumda, yükseltme / düşürme uygulanabilir gibi görünüyor. Dahası, VPN’i kırmış olan versiyonun Kaspersky 2017 olduğunu görüyoruz. Düzeltmeyi beklemek yerine, bazı kullanıcılar antivirüs sürümünü değiştirmeye, yükseltmeye veya süreç içinde düşürmeye karar verdiler. Bir lisans anahtarınız varsa, hemen hemen tüm Kaspersky sürümlerini yükleyebilirsiniz.

Önemli olan yükseltme güncellemelerini atlamak (Ayarlar> Ek> Güncelle ve yeni sürümleri indirme seçeneğinin işaretini kaldırmak) Kaspersky 2016’ya geçmeniz gerekiyorsa, yapmanız gereken şey lisansı elinde tutmaktır. Geçerli Kaspersky sürümünü kaldırın  ve bundan sonra resmi siteye gidin ve işlevsel bulduğunuz sürümü indirin. Günlük olarak VPN’ye güveniyorsanız, muhtemelen bu seçeneği göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca, ücretsiz olarak Kaspersky’nin 2018 versiyonuna aynı şekilde yükseltebilirsiniz.

 1. TAP sürücülerini kontrol edin

Kaspersky ana suçlu olsa da, etkilenen VPN bu konuda pay sahibi olabilir. Yani, çözümü beklerken, bazı kullanıcılar TAP adaptörü ve ilgili sürücüsü ile uğraştı. Bazı nedenlerden ötürü, sürücüleri geri aldıklarında daha iyi bir bağlantı vardı. TAP adaptörü VPN’nin önemli bir parçasıdır, dolayısıyla ilişki açıktır.

Her sistemdeki görünür farklılıklar nedeniyle (aynı şekilde yapılandırılmış 2 bilgisayar yok), bunun kalıcı bir çözüm olup olmadığını kesin olarak söyleyemeyiz. Yine de, denemeye değer.

 1. VPN’yi yeniden yükleyin

Son olarak, etkilenen VPN’yi yeniden deneyebilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Bunu yaparak, uygulamanın kendisi (VPN istemcisi) sistem kabuğunda yeniden bütünleşmelidir. Ve belki de sorun bundan sonra devam etmeyecek. Geri kalan tüm dosyaları ve kayıt defteri girişlerini temizlemek için üçüncü taraf bir kaldırıcıyı kullanmanızı öneririz.

VPN’yi kaldırmak için şu talimatları izleyin:

 1. Windows Arama çubuğunda,  Denetimi yazın  ve  sonuç listesinden  Denetim Masası’nı açın .
 2. Kategori görünümünden,  Programlar altındaki Programı kaldır’ı tıklayınız
 3. VPN  çözümünüzü sağ tıklayın  ve kaldırın veya başka bir üçüncü taraf kaldırıcı IObit Uninstaller Pro (önerilen) kullanarak tüm dosyaları ve kayıt defteri girdilerini silebilirsiniz.

PC’nizi yeniden başlatınız

Seçtiğiniz VPN’nin en son sürümünü indirin ( CyberGhostVPN  bizim seçimimizdir) ve yükleyiniz.

Kaspersky antivirüsüyle eşleştirildiğinde çalışamayan VPN’lerle ilgili herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize anlatmaktan çekinmeyin.

 

Yorum Yaz