Acronis True Image ile Yedek Alma, acronisin diğer sürümlerine göre çok daha kolaydır. Biz de bu makalede Acronis ile imaj alma işlemi yapacağımız.

Acronis true image nedir: Acronis True Image, Acronis tarafından üretilen, yedekleme, arşiv, erişim ve Microsoft, OSX, iOS ve Android işletim sistemleri için kurtarma da dahil olmak üzere veri koruması sağlayan bir yazılım ürünüdür. Disk görüntüleme yazılımı olarak True Image daha önce çekilen görüntüyü başka bir diske geri yükleyebilir , Yapıyı ve içerikleri yeni diske kopyalarken aynı zamanda yeni disk farklı bir kapasiteye sahipse bile disk klonlamasına ve bölümün yeniden boyutlandırılmasına izin verir. Yedeklemeler, “.tib” dosya adı biçimindedir. Acronis 2003 yılında piyasaya sürüldü. Şu an 5.5 milyonun üzerinde bireyse ve 500.000 işletme kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır.

Acronis True Image, iki tür yedekleme yapabilir: dosya yedekleme ve disk yedekleme. Bir diskte seçilen dosya gruplarını yedekleyebilmenin yanı sıra, tüm disk sürücüsü sektörünün kesintisiz anlık görüntüsü olan tam sistem görüntüleri de sektör tarafından oluşturulabilir. Program, işletim sistemi çalışırken bir sistem sabit diskini yedekleyebilir. Acronis True Image, yedeklerin içeriğine göz atabilir ve bunları kısmen veya tamamen geri yükleyebilir. Aynı zamanda bir disk yedeklemesini bir sanal disk olarak da monte edebilir, böylece kullanıcının salt okunur bir diskten normal şekilde yapacağı şekilde erişmesine izin verir.

Acronis true image 2017 yi indirmek için BU bağlantıya tıklayın.

Aşağıdaki ekran gelinceye kadar sayfayı aşağı kaydırın. Ekran geldiğinde Ücretsiz deneme sürümünü indirin bağlantısına tıklayın.

 

Standart sürümün üzerine tıklayın.

E-Posta adresinizi yazın ve ardından Şimdi Başla butonuna tıklayın. Dosya bir kaç saniye içinde inmeye başlayacak. Dosya boyutu yaklaşık 500 MB dır.

Program indirdiğinde indirdiğiniz alandan dosyayı çalıştırın aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Install butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.

Yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin. Bilgisayarınızın performansına bağlı olarak yükleme zamanı değişecektir.

Start Application butonu aktif olduğunda 1 defa tıklayarak programın açılmasını sağlayın.

Karşınıza gelen lisans sözleşmesini kabul edin.

Program ilk açılışta üyelik bilgileri isteyecektir. 30 günlük deneme sürümü için kullanacaksanız kendinize bir hesap oluşturun ve ardından Trial butonuna tıklayın. Mevcut lisansım olduğu için ben giriş yapacağım. Ama işlemler arasında hiçbir fark yok.

Kurulum tamamlandı şimdi acronis true image ile yedek alma işlemi yapacağız. Program ilk açıldığında sizden bilgisayar ismi belirlemenizi ister. Bir isim belirleyin yada olduğu gibi kalsın bir önemi yok.  Ancak Entire PC bilgisayarınızın tamamı demek. Yani tüm sürücüler. Eğer tüm sürücülerin yedeğine ihtiyacınız yoksa disk seçimi yapmalısınız.

Ardındna Select Destination bölümüne tıklayarak alınacak yedeğin nereye kaydedileceğini belirleyin.

Lisanslı olarak programı kullanıyorsanız size 50 GB lık Bulut Yedekleme alanı verecektir. Acronis Cloud butonuna tıklayarak yedeğinizi bulut u-sunucuda saklaya bilirsiniz.

Alacağınız yedeği USB Bellek gibi harici bir aygıta aktarmak istiyorsanız. Your External Device butonuna tıklayarak USB Belleğin bağlı olduğu sürücüyü seçebilirsiniz.

Browse butonuna tıklayarak bilgisayarınızda bir yer belirleyebilirsiniz.

Acronis True Image ile Yedek Alma

Kayıt yeri belirledikten sonra Back Up Now butonunun yanındaki ok simgesine tıklayarak yedeklemenin ne zaman başlatılmasını istiyorsanız ona göre saat seçebilirsiniz. Zaman belirlemeyecekseniz Back Up Now butonuna direk tıklayabilirsiniz.

Acronis ile imaj alma işlemini başlatmış olduk. Ama komple bilgisayar yedeği alması çok uzun sürdü. 8 saat beklememe rağmen işlem tamamlanmayınca iptal etmek durumunda kaldım. Simdi Sürücü yedeklemeye bakalım. Add Backup butonuna tıklayın.

Yeni yedekleme birimine bir isim verin.

Change Source butonuna tıklayarak yedeklemesini yapmak istediğiniz sürücüyü seçin.

 

 

 

Select Destination butonuna tıklayarak da yedeğin kaydedileceği yeri belirleyin.

 

 

Back Up Now butonuna tıklayarak yedekleme işlemini başlatın. %50 gibi bir sıkıştırmayla yedekleme yapıyor.

Yedeklemebittikten sonra yada yedeklemeden önce ayarladığınız yedeğin ne zaman yapılacağını belirlemek için Options butonuna tıklayın.

Günlük, Haftalık, Aylık kaç defa yedek alınacağını ve hangi saatte alınacağını buradan ayarlayabilirsiniz.

 

 

 

Böylece Acronis True Image ile Yedek Alma işlemi tamamlanmış oldu.

Dilerseniz Windows 10 Yedekleme ve Geri Yükleme makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yorum Yaz