Ahnlab V3 Mobile Security anlaşıldığı üzere Mobile Güvenlik Uygulamasıdır. Ahnlab malware taramasını (Adware Backdoor Worm Trojan Keylogger) mobilde yapar.

Akıllı telefonlar dünya çapında oldukça popüler hale geliyor ancak maalesef bu da güvenlik tehditleri için daha büyük bir hedef haline gelmesine neden oluyor. En yakın arkadaşınız haline gelen teknolojinin, en kötü kabusunuza dönüşe bileceğini unutmamalısınız.

AhnLab V3 Mobile Security, kötücül yazılım önleme, hırsızlığa karşı koruma ve gizlilik koruması için kapsamlı bir mobil çözümdür. Hassas verileri, mobil kötü amaçlı yazılımlara ve kötü amaçlı uygulamalara karşı veri erişim düzeylerinin eksiksiz bir analizi ile korur ve kayıp veya çalınan cihazınızı bulmanıza yardımcı olur.

Uygulamanın Başlıca Özellikleri aşağıdaki gibidir. Tabi ben bunların içinden yalnızca Virüs, Malware taramasının nasıl yapıldığını göstereceğim.

Hırsızlığa Karşı: Uzaktan cihaz kilitler, cihazın konumunu takip eder ve uzaktan komutları kullanarak verileri siler veya sıfırlar

Çağrı Engelleme: Arayan kimlikleri ve uluslararası aramaları kısıtlar; Istenmeyen ve bilinmeyen çağrılar seçici olarak engellenebilir

Gizlilik Temizleyici: Kayıtlarınızı temiz tutmak için web aramalarını, pano verilerini ve önbellek geçmişlerini siler

Özel Danışman: Yüklü her uygulamanın neler yapabildiğini kullanıcıları Aygıt yöneticisi, uygulama ödemeleri, konum izleme, dokunma, kişilere erişim ve diğer hassas bilgiler konusunda bilgilendirir.

Tek Tuşla Tarama: Cihazlardaki kötü amaçlı yazılımları tarar, cihaz güncelleme durumunu ve güvenlik açıklarını kontrol eder ve aynı anda tek bir dokunuşla yüklü uygulamaların izinlerini kontrol eder

Uygulama Kilidi / Gizli Galeri: Uygulamaları Cihaza App Lock ile kilitler ve bir şifre kullanarak galeriden resim ve videoları gizler.

Ahnlab V3 Mobile Security

Ahnlab Uygulamasını cihazınıza indire bilmek için Android 4.0 versiyon üstü cihazınızdan Google Play Store giriş yaparak arama bölümüne Ahnl yazdığınızda alt kısma uygulama geliyor.

Uygulama ana sayfası açıldığında Yükle butonuna dokunun. Yükleme tamamlandıktan sonra Aç butonuna dokunun.

Uygulama anasayfası açıldığında Yükle butonuna dokunun. Yükleme tamamlandıktan sonra Aç butonuna dokunun.

 

Uygulama ilk açıldığında sizden erişim için yetki isteyecektir. “Ahnlab V3 Mobile Security tarafından sağlanan kötü amaçlı yazılım taramasını kullanarak cihazınızı korumak için, depolama alanına ve telefon görüşmesine izin vermelisiniz.” yazdığına göre bunlara izin vermeniz gerekiyor. Zaten sağlıklı bir tarama için uygulamalara ve aramalara erişebiliyor olması gerekir. Ekran görüntülerinde görüldüğü gibi izin verelim. Andoid 5.0 ve daha eski sürümler için izin istemeyebilir.

 

Devam eden işlemde Lisans Sözleşmesini kabul ederek Next butonuna dokunalım.

 

 

Ekrana Sürümle ilgili notlar gelecek. Bunu kapatabilirsiniz.

Şimdi tarama yapacağı seçenekler gelecek. Dosya ve Klasörler, Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamalar ve Bulut Tarama seçenekleri bulunuyor. Tümünü işaretleyerek Next butonuna dokunun.

 

Uygulama son olarak güncelleme veri bağlantısının nasıl olmasını istediğinizi soracak. İlk seçenekte hem Wi-Fi hemde Mobil veriden güncelleme yapar. İkinci seçenek sadece Wi-Fi den güncelleme yapar. İkinci seçeneğin işaretli olması daha mantıklı.

Ahnlab Malware Tarama işlemi Start Scan butonuna dokunularak başlatılır.

Tarama işlemi cihazdaki uygulama ve veri boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Yaklaşık 15 dakikalık bir taramanın ardından 8148 dosya tarandı ve 2 Malware bulundu. Ekrenın herhangi bir yerine dokunduğunuzda bu virüslerin nerede olduğunu göreceksiniz.

Bendeki Malware iki uygulamamda görünüyormuş. Remove butonuna dokunarak uygulamayı kaldırabilirsiniz. Ama Remove from Device Administrator gibi bir uyarı görüyorsanız bu uygulama bu bölümden kalkmaz. Önce yönetici izninin kaldırılması gerekir.

Böylece işlemler tamamdır.

Malware virüsleri konusunda başarılı programlardan birini daha öğrenmek için AdwCleaner Virüs Temizleme bağlantımızı kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yaz